apartamenty-warszawa
hostel-warszawa
mieszkania-do-wynajmu-na-doby
noclegi-warszawa
planet-hostel
pokoje-z-lazienkami-warszawa
warsaw-apartments
Polski (Polska)English (United Kingdom)

Historia Kamienicy

Historia kamienicy jest równie ciekawa jak jej architektura.

hostel warszawa marszalkowska 1 historiaWzniesiono ją w latach 1912–1913 na działce o nietypowym kształcie, w peryferyjnej dzielnicy na granicy ówczesnej Warszawy. Nieznane jest nazwisko projektanta wiadomo tylko, że fundatorem kamienicy był kupiec Stanisław Kowalski a jej następnymi właścicielami bracia Kacperscy.

Kamienica Kacperskich, zwana przez warszawiaków „Żelazkiem” stojąca w rozwidleniu ulic Marszałkowskiej i Polnej to najwyższa w Warszawie kamienica z najmniejszym wewnętrznym podwórkiem – studnią o wymiarach 2x8x4m.

Plac przed kamienicą zwany wówczas Mokotowskim zyskał wkrótce dużą rangę i został zabudowany potężnymi kamienicami o wielkomiejskim charakterze. Na ich budowę  pozwoliło wówczas zwiększenie ciśnienia wody w warszawskich wodociągach i tak w „Żelazku” mogła ona docierać aż do ósmego piętra. Innymi ówczesnymi luksusami kamienicy były kuchenki gazowe, centralne ogrzewanie, centralne odkurzacze i aż trzy windy.

Od mieszkańców kamienicy wiemy, że przed II Wojną Światową w zajmowanym przez nasz hostel lokalu mieściło się kasyno oficerskie. W czasie wojny w jednym z mieszkań mieściła się Komórka Informacyjno-Wywiadowcza AK. W 1943 roku została wykryta przez gestapo co doprowadziło do aresztowania wielu członków podziemia. Jako jeden z niewielu budynków Warszawy kamienica ocalała z pożogi wojennej, zniszczeniu uległ jedynie dach. Po generalnym remoncie w latach 1955–56 władze stolicy umieściły tu stołówkę dla oddziałów ZOMO – Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej. Około roku 1970 wewnętrzne podwórko kamienicy zostało przykryte zabudową ze szklanych luksferów, co w naszym hostelu pozwala podziwiać powstały w ten sposób oryginalny świetlik, który nadaje całemu wnętrzu niepowtarzalny charakter.

Google Street View »

Lokal przy ul: Marszałkowskiej 1 w Warszawie jest wykorzystywany przez Fundację Rozwoju Turystyki Młodzieżowej i Sportu LAETITIA na potrzeby prowadzonego hostelu dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy.

Zakochaj się w Warszawie w Śródmieściu